هر آن چه در مورد اپل باید بدانید

همان طور که می دانید شرکت اپل شرکتی آمریکایی و چند ملیتی است که در زمینه ساخت لوازم الکترونیکی مصرفی ، طراحی و توسعه آن ها و هم چنین نرم افزار های کامپیوتری و تلفن همراه فعالیت دارد. در بخش تکنولوژی وبلاگ ایمن خرید به بررسی این شرکت و هر آن چه در مورد اپل باید بدانید پرداخته ایم. کمپانی Apple Inc در شهر کوپرتینو جزو ایالات متحده کالیفرنیا و در دره سیلیکون آمریکا واقع شده است و سابقتا با نام شرکت اپل رایانه نامیده می شود. این شرکت جزو شرکت های سهامی عام است.

هر آن چه در مورد اپل باید بدانید
هر آن چه در مورد اپل باید بدانید

اپل این گونه آغاز شد

اپل که حال بیش از 43 سال دارد در اوایل آوریل 1976 با دوستی استیو جابز (که 16 سال داشت ) و استیو وزیناک ( که 21 سال داشت) تاسیس شده است. استیو جابز کارمند Atari arcode game و وزیناک کارمند شرکت HP بود و سوالی فنی در مورد جیپ ها توسط استیو جابز عامل ملاقات آن ها در محل کار استیو جابز شده بود. موضوع بر سر کاهش جیپ های لاجیک لازم برای ساخت یک برد بود که با کمک وزیناک این امر محقق شده و بخشی از پاداشی که استیو جابز گرفته بود را به وزیناک پرداخت. دو استیو توسط دوستی مشترک به نام بیل فرنادز با یکدیگر آشنا شدند و با تبادل اطلاعات بین این دو نفر و تلاش های زیادی اولین blue box را طراحی کردند. جعبه آبی قابلیت برقراری تماس از راه دور رایگان را داشت.

هر آن چه در مورد اپل باید بدانید
هر آن چه در مورد اپل باید بدانید

اپل اولین کامپیوتر را چگونه ساخت؟

در سال 1975 استیوها در یک کلاب کامپیوتری با نام Homebrew حضور یافته و از نزدیک MITS را (که امروزه با بردی از مدارها و لامپ ها ساخته شده و بیشتر با نام کیت می شناسیم) شناختند. همین شناخت آغاز داستان بود و وزنیاک اولین کامپیوتر را که یک تایپ رایتر( که بیشتر به کیبوردهای امروزی است) نیز همراه آن بود، طراحی و ساخت. این تایپ رایتر به صفحه تلویزیون متصل می شد.

برای خرید گوشی های استوک تست شده آیفون کلیک کنید.

به مرور زمان و با گسترش فناوری این تایپ رایتر به عنوان اولین کامپیوتر ساخته اپل با نام Apple I ملقب گردید که می توان آن را نمونه اولیه کامپیوترهای موجود در حال حاضر نیز نامید. وزنیاک مخترع تایپ رایتر محسوب می شود و معتقد بود که کامپیوتر بایستی دارای صفحه کلید باشد به تلویزیون متصل شود. ولی با این اوصاف قیمت یک رایانه بسیار افزایش پیدا می کرد که امکان خرید توسط عموم نبود.

هر آن چه در مورد اپل باید بدانید
هر آن چه در مورد اپل باید بدانید

وزنیاک یا وز پس از گذشت زمانی اندک به موسیقی متمایل شد و سبک راک را بنیان نهاد و بعدها طی مصاحبه ای حس خجالت خود به عدم آشنایی به رایانه های جدید را اذعان نمود. همین قدم هایی که توسط وز آغاز شده بود و با فروش میکرو باس استیو جابز ، ماشین حساب HP وزنیاک و داشته های رونالدوین کامل شد، سرمایه اولیه کامپیوتر اپل محسوب می شود که در آوریل 1976 بنیان نهاده شد.

در ادامه این نوشته و در بخش دوم آن به سراغ دیگر اتفاقات و فرآیند تکمیل شرکت اپل کنونی را بررسی خواهیم کرد.