هر آن چه در مورد اپل باید بدانید

بخش دوم از هر آنچه در مورد اپل می دانید از بخش تکنولوژی وبلاگ ایمن خرید به بررسی نام، لوگو و اپل نسل اول پرداخته خواهد شد. با ما همراه باشید

نام گذاری شرکت اپل چگونه بود ؟

ذهن استیو جابز مدت ها بود که مشغول پروژه اپل بود و طبق عادت همیشگی خود برای حل مسئله های ذهن خود در خصوص ساخت محصول در طبیعت قدم می زد. ایده ی انتخاب اسم سیب برای شرکت در همان طبیعت رقم خورد که بعدها این داستان را استیو وزنیاک در مصاحبه با مجله بایت در سال 1984 تعریف کرد که نام اپل توسط جابز به خاطر طبیعی بودن و یادآور کشف قانون جاذبه با سقوطش بر سر نیوتن انتخاب و او این نام را تایید کرده بود. در زندگی نامه استیو جابز انتخاب نام اپل برگرفته از خاطرات وی از مزرعه سیب است و به خاطر وجود A به عنوان اولین حرف انگلیسی در ذهن ماندگارتر و آشناتر است.

هر آن چه در مورد اپل باید بدانید
نخستین لوگوی اپل مرتبط با نیوتون و درخت سیب

نحوه شکل گیری لوگوی اپل

اولین لوگوی شرکت اپل کاملا نمایشگر نیوتن در زیر درخت سیب است و تقریبا از ایده نام گذاری آن نشات می گیرد. لوگوی بعدی اپل یک سیب گاز زده است. بنا به گفته هایی مربوط به دانشمند کامپیوتر و پدر هوش مصنوعی “تورینگ” هکر می باشد. تورینگ در پی گاز زدن سیبی مسموم خودکشی کرد و همان سیب در کنار جسد وی یافت شد. طراح لوگوی کنونی اپل “راب جان اف” این موضوع را نیز مرتبط با لوگو قلمداد کرده است. برخی نیز این لوگو را ( سیب گاز زده) به داستان آدم و حوا و رانده شدن از بهشت به دلیل خوردن سیب ممنوعه نسبت می دهند.

آغاز تولید و فروش Apple I

وزیناک کلیه کامپیوتر هایی که طراحی کرده بود را با دست خود تولید و برابر قیمت قطعاتی که برای تولید آن ها به کار می برد می فروخت. کامپیوتر های نسل اول اپل حدود 50 قطعه داشتند که جابز طبق معامله ای با فروشگاه بایت ترتیبی اتخاذ کرد که تمامی 50 قطعه را یکجا توسط بایت دریافت نماید. قیمت کل قطعات 500 دلار و قیمت فروش کامپیوتر ساخته شده 666.6 دلار تعیین شد. استیو جابز از قطعات کامپیوتر های کارکرده به عنوان پشتیبان و تامین قطعه (زمانی که فروشگاه بایت قطعات را تامین نمی کرد) استفاده می کرد و در واقع از قطعات کامپیوتر های کارکرده برای طراحی و ساخت رایانه های جدید استفاده می کرد.

جابز به کمک دوستان و آشنایان خود قطعات را لحیم کاری و کامپیوترها را تولید می کرد. وی پس از ایجاد بازاری برای Apple 1 و بعد از تست کامپیوتر ها آن ها را به فروشگاه بایت جهت فروش انتقال می داد. در واقع دو جابز داستان بردهایی می فروختند که بدون اتصال به تلویزیون و عدم وجود کیبورد قابل تست و کنترل نبود.

هر آن چه در مورد اپل باید بدانید
اپل نسل اول

برای خرید گوشی های استوک تست شده آیفون اپل کلیک کنید.

در مدت زمان کمتر از دو سال که حدود آوریل 1976 الی پایان 1977 را شامل می شود تعداد 200 دستگاه برد توسط جابز و وزنیاک فروخته شد. از طرفی عدم وجود قطعات نسل اول این دو دست را مجبور به جمع آوری قطعات اپل های فروخته شده کرد. همین موفقیت نسبی در فروش اولیه عامل انگیزاننده ای برای تکرار دوباره آن با قدرت بیشتر بود، لذا همین موضوع جرقه و مقدمات تولید Apple II در ذهن جابز و وزنیاک را رقم زد. شایان به ذکر است که در سال 2014 میلادی در یک مزایده یک دستگاه از Apple I به قیمت 905 هزار دلار به فروش رسید.

در ادامه و بخش سوم از هر آن چه در مورد اپل باید بدانید به اپل نسل دوم اشاره خواهد شد.