هر آن چه در مورد اپل باید بدانید

بخش سوم از هر آنچه در مورد اپل می دانید از بخش تکنولوژی وبلاگ ایمن خرید به بررسی اپل 2، موفقیت آن و اولین برنامه اپل پرداخته که فراز و نشیب های آن را مرور خواهیم کرد.

Apple II و دستاوردهای آن

موفقیت دو استیو اپل در طراحی بردهایی که به سادگی امور یک کامپیوتر اولیه را انجام می دهد باعث شد تا نسبت به آینده و پیشرفت در این امر بیش از پیش تلاش بکنند. با همین تفکر برای طراحی و ساخت نسل دوم اپل آماده شدند. Apple II در آوریل 1977 و در جشنواره کامبوج غرب در مقایل نام های بزرگی همچون PET ظاهر شد. اپل دو دارای گرافیک رنگ و حافظه نواری (Tape) بود که بعدها به فلاپی های مربع تبدیل شدند. این کامپیوتر حافظه ای به ظرفیت 64 کیلوبایت داشت که امکان ارسال تصاویری با اندازه های 192 در 280 برای NTSC را فراهم آورده بود. ارسال این اندازه در آن زمان یک شگفتی محسوب می گردید.

استفاده از رایانه ها محدودیت هایی داشت. برای مثال بیشتر از نمایش شش رنگ برای آنها مقدور نبود. نمایش این رنگ ها در چهل سطر و 48 ستون انجام می گرفت. قادر به تولید 16 تن رنگی متنوع از هر رنگ بود، و اندازه ای معقول برای نمایش یک عکس محسوب می شد. در واقع اپل نسل دوم یک دستاورد بسیار مدرن محسوب می شد و عکاس استیو جابز که والتر  ایزاکسون نام داشت با ایده راه اندازی سیستم های شخصی به شدت موافق و از وی پشتیبانی می کرد.

Apple II و دستاوردهای آن
Apple II و دستاوردهای آن

Visicalc اولین نرم افزار روی Apple II

فردی به نام دن برکلین که در دانشگاه هاروارد و در دانشکده کسب و کار تحصیل می کرد، نخستین بار موفق به ارائه نمایش رشته های اعدادی توسط نرم افزار بر روی صفحه نمایشگر شد. این برنامه قادر بود محاسباتی نظیر جمع و تفریق و سایر اعمال ریاضی را انجام دهد. در حال حاضر به کمک برنامه های صفحه گسترده امکان انجام محاسبات پیچیده وجود دارد که در دهه 1970 تمامی این محاسبه ها روی یک صفحه انجام می شد.

برای خرید گوشی های استوک تست شده آیفون اپل کلیک کنید.

هر آن چه در مورد اپل باید بدانید-بخش سوم
هر آن چه در مورد اپل باید بدانید-بخش سوم

دن برکلین پس از قرض گرفتن یک رایانه Apple II و انجام تمرین ها و کارهای مختلف روی آن (در آخر هفته ها) قدم به قدم به طراحی برنامه کاربردی ویزی کلاک یا VisiCalc نزدیک می شد که بالاخره در سال 1979 این برنامه معرفی گردید. او تگ لاین این برنامه را چنین تعریف می کرد ” یک صفحه که به کمک آن می توان محاسبات و بازمحاسبات را انجام داد”. با این معرفی دیگر تحلیلگران اقدام به استفاده از آن کردند و پس از تجربه آن نظرهای مختلف و مثبت خود از قدرت محاسباتی و توان مناسب آن به همراه قیمت قابل قبول را نشر دادند. با این اقدام Apple II بسیار کاربردی تر از سابق جلوه کرد و دن برکلین برای پیشرفت برنامه اقدامات بعدی را رقم زد.

هر آن چه در مورد اپل باید بدانید – بخش اول

هر آن چه در مورد اپل باید بدانید – بخش دوم